Choroby fuksji - szara pleśń


Opis choroby

   Szara pleśń - jest wywoływana przez grzyb o nazwie Botrytis cinerea. Popielatoszary, zbity nalot grzybni występujący na porażonych roslinach jest właściwie ostatnim stadium rozwoju infekcji. Szara pleśń    Zarodniki grzyba dostają się na rośliny podczas zraszania wraz z wodą lub są przenoszone w powietrzu. W sprzyjających warunkach, najczęściej podczas zimowego przechowywania fuksji, w temperaturze 22-24 st.C i dużej wilgotności powietrza oraz małej ilości światła, kiełkują bardzo szybko w kropli wody. Szara pleśń rozwija się najszybciej na uszkodzonych lub martwych częściach rośliny, skąd dalej jest przenoszona na pozostałe części.

Zalecenia

   Natychmiast po zauważeniu nalotu należy usunąć i spalić wszystkie zaatakowane części rośliny, stanowiące źródło dalszych infekcji. Roślinom trzeba zapewnić wymaganą ilość światła oraz świeżego powietrza.
   Przeciw szarej pleśni stosuje się fungicydy specyficzne, tzn. zwalczające tylko tego grzyba. Opryskiwanie chorych roślin właściwymi preparatami może doprowadzić do ich wyzdrowienia.

Strona główna Strona choroby