Szkodniki fuksji - przędziorki


Opis szkodnika

   Przędziorki - wśród szkodników roślin zajmują szczególne miejsce. Ze względu na wielkość oraz utajony sposób życia trudno je właściwie dostrzec gołym okiem. Czerwony pajączek Najbardziej pospolitym z nich jest przędziorek chmielowiec ( znany pod kilkudziesięcioma synonimicznymi nazwami ) - popularnie zwany czerwonym pajączkiem.
   Ze względu na duży zasięg występowania, siłę porażenia zaatakowanej rośliny oraz wyrządzane szkody, przędziorek chmielowiec jest najgroźniejszym szkodnikiem z licznej grupy przędziorków. Innym gatunkiem przędziorka atakującego fuksje jest przędziorek szklarniowiec.
Przędziorki należą do gromady pajęczaków. Przednia część ciała opatrzona jest członowatymi szczękoczułkami w postaci kleszczy, a po bokach aparatu gębowego umieszczone są nogogłaszczki, pomocne przy rozgryzaniu pokarmu i wysysaniu soków rośliny.
   Owalne ciało przędziorków o barwie zmiennej zielonkawożółtej przez pomarańczową do czerwonobrązowej ma długość 0,3 - 0,6 mm.

Pajęczynka   Zdolność powlekania dolnej strony liści oraz czubków pędów delikatną siateczką pajęczyny jest charakterystyczna tylko dla przędziorka chmielowca. Jeśli zrosimy opanowaną przez szkodniki część rośliny wodą, wtedy poruszające się, bardzo drobne pajączki, staną się widoczne.
   Przędziorki żerują zazwyczaj na dolnej stronie liścia, w pobliżu nerwu. W wyniku żerowania szkodnika na liściach pojawiają się początkowo małe, żółtawobiałe cętki. Wkrótce uszkodzone liście brunatnieją i opadają. Również pąki kwiatowe i kwiaty zaatakowanej rośliny usychają i przedwcześnie opadają.
   Porażony liść   Rozmnażaniu przędziorków sprzyja ciepło i niska wilgotność powietrza. Podczas upałów, zwłaszcza w suchych pomieszczeniach szkodniki te stają się dużym problemem. Porażone rośliny można spryskać wodą i nakryć dużą torbą z folii. Stworzymy wtedy mikroklimat, który roślina świetnie znosi, a dla przędziorków będzie zabójczy.

Zwalczanie

   Do zwalczania przędziorków stosuje się specjalne preparaty, zwane akarycydami, sprzedawane niestety przewaznie w dużych opakowaniach. Ponieważ za granicą można spotkać takie preparaty w małych opakowaniach, prawdopodobnie w Polsce także się wkrótce pojawią. Można też stosować do opryskiwania roślin preparaty niszczące także inne owady. Skutecznie działają również specjalne pałeczki owadobójcze, które umieszcza się w ziemi w czasie głównego wzrostu rośliny.

Strona główna Strona szkodniki