Stowarzyszenie


Stowarzyszenia miłośników fuksji na świecie

     Na całym świecie istnieją setki stowarzyszeń ludzi, dla których fuksje są interesującym hobby. Najstarszym stowarzyszeniem jest założone w Kaliforni w 1929 roku American Fuchsia Society.logo AFS Dzisiaj Stany Zjednoczone są wielkim ośrodkiem badań naukowych nad botanicznymi gatunkami fuksji oraz hodowli nowych odmian fuksji ogrodowych. Jednak ta działalność ma nieco bardziej komercyjny i zinstytucjonalizowany charakter niż w Europie. Istnieje stosunkowo niewiele stowarzyszeń regionalnych, za to największe "sławy" świata fuksji znajdziemy w amerykańskich placówkach naukowych i uczelniach.
logo BFS     W 1938 roku założono w Wielkiej Brytanii pierwsze europejskie stowarzyszenie - British Fuchsia Society. I właśnie w tym kraju idea takiego stowarzyszenia odniosła niebywały sukces. Dzisiaj istnieją tam setki stowarzyszeń lokalnych - w miastach, osadach, dzielnicach miast. Są pogrupowane hierarchicznie - małe są członkami większych, te z kolei jeszcze większych, aż całe BFS jest członkiem Brytyjskiego Stowarzyszenia Ogrodniczego.logo lokalnelogo lokalnelogo lokalne
Stowarzyszenia (kluby) są tradycyjnie wpisane w kulturę brytyjską. Sprzyja także uprawianiu tego hobby klimat - znacznie łagodniejszy niż w Polsce.
logo AFS      Australia i Nowa Zelandia, kraje należące do kultury anglosaskiej, reprezentują ten sam model stowarzyszeń. I dodatkowy atut - Nowa Zelandia jest naturalną ojczyzną kilku botanicznych gatunków fuksji. logo lokalne logo lokalne logo NFSNZ
logo Eurfuchsii      Europa może pochwalić się wieloma stowarzyszeniami narodowymi i dużą popularnością tego hobby. Na fali jednoczenia się Europy powstało nawet europejskie stowarzyszenie stowarzyszeń narodowych - EuroFuchsia.
     Obok wymienionej wyżej Wielkiej Brytanii bardzo liczne są skupiska hobbystów w krajach Beneluxu, Niemczech, Austrii i Skandynawii. Także Francja i Włochy mają swoje stowarzyszenia. Natomiast brak takowych w Hiszpanii i Portugalii oraz na Bałkanach i południu Europy. Wiąże się to prawdopodobnie z klimatem - jest tam po prostu latem dla fuksji za gorąco.
logo OGG logo DFS logo NKvFV logo NKS logo SFS
     Nie są mi znane stowarzyszenia w ojczyźnie większości botanicznych gatunków fuksji - Ameryce Środkowej i Południowej. Isnieje kilka małych stowarzyszeń w krajach Afryki i Azji, w tym szybko rosnący ruch w Japonii.
   Co po przemianach historycznych w naszej części Europy przyniesie czas - zobaczymy. Pierwszą jaskółką niech będzie nasze Polskie Stowarzyszenie Miłośników Fuksji.

Strona stowarzyszenia Powrót do poprzedniej strony