Odmiany ogrodowe fuksji


Mieszańce Triphylla

   W całej długiej liście odmian fuksji tylko garść pasuje do kategorii triphylla. Są to hybrydy, zapoczątkowane w latach 1904-1906 przez niemieckiego ogrodnika Carla Bonstedt'a i wywodzące się pierwotnie z krzyżowania F. boliviana, F. fulgens i F. splendens - zawsze z F. triphylla jako jednym z rodziców (dla przypomnienia: F.triphylla była pierwszą fuksją odkrytą przez Charls'a Plumier).
   Kwiaty mieszańców triphylla uformowują się w kiściach na końcu każdej gałęzi i kwitną w gronach skierowanych w dół łodygi. Kwiaty są długie i cienkie, głównie w kształcie rurki, z małą tylko wyróżniającą się spódniczką listka kielicha i małą koroną pod spodem. Czerwienie i pomarańcze dominują, choć w roku 1987 E. Goulding z Anglii dokonał niemożliwego i wprowadził odmianę "Our Ted" - białego mieszańca triphylla! Prawdziwy triphylla musi mieć końcowe grona kwiatów a jego liście są miękkie, prawie aksamitne - często ciemno zielone, z kolorem purpurowym albo czerwonym zabarwieniem na spodzie i w żyłkach liści.
   Mieszańce triphylla tolerują gorąco, ale za to są bardziej wrażliwe na niskie temperatury. Powinny zawsze zostać włączone do ogrodu fuksji. W szklarni mieszańce triphylla mogą kwitnąć cały rok. Przyniesione do domu w dowolnym okresie mogą służyć jako rośliny na specjalne okazje.


Adinda
Adinda

Brighton Belle
Brighton Belle

Gesine
Gesine

Golden Arrow
Golden Arrow

Jap Vantveer
Jap Vantveer

Martins Yellow Surprise
Martins Yellow Surprise

Mary
Mary

Our Ted
Our Ted

Rina Felix
Rina Felix

Stella Ann
Stella Ann

Thalia
Thalia

Walz Orgelpijp
Walz Orgelpijp


Strona główna Strona gatunki