Odmiany ogrodowe fuksji


Szkółka fuksji (i pelargonii) Marcela i Katrien Michiels w Lier, Belgia

parking przed szklarniami    14 maja 2004 roku, przy okazji pobytu w Belgii, postanowiłem odwiedzić szkółkę fuksji w Lier (ok. 15 km na płd.- wschód od Antwerpii albo, jak kto woli, 11 km na płn.- wschód od Mechelen). Dzięki planowi sytuacyjnemu, zamieszczonemu na stronie internetowej i dojazdowym tabliczkom informacyjnym, trafiłem na miejsce bez najmniejszego błądzenia. Zresztą już z daleka widać duże szklarnie.
   Z niecierpliwością zaparkowałem samochód i ... znalazłem się w prawdziwym raju dla miłośnika fuksji. Wiedziałem, że w ofercie szkółki jest ponad 5000 odmian - ale co innego wiedzieć, a co innego to zobaczyć! One wszystkie naprawdę tam są!

szklarnia

   Po dużej szklarni, w której są wystawione fuksje na sprzedaż chodzi się z koszykiem na doniczki jak w sklepie samoobsługowym. Szklarnia jest podzielona na wiele długich rzędów, w każdym z nich prostopadle po obydwu stronach ustawione fuksje w porządku alfabetycznym w rządkach po kilkanaście doniczek każdej odmiany. Każdy rządek opisany jest z przodu tabliczką z nazwą odmiany, a każda doniczka ma oczywiście swoją etykietę. Bez problemu można szybko odnaleźć każdą szukaną odmianę lub gatunek.

Marcel Michiels   Po kilkunastu minutach, zaintrygowany samochodem na polskich numerach, podszedł do mnie sam Marcel Michiels. Nawiązała się rozmowa, do której wkrótce dołączyła córka pana Marcela - Katrien (która zajmuje się również nie mniej bogatą szkółką pelargonii).

   W serdecznej atmosferze właściciele pokazali mi ciekawe odmiany i gatunki oraz nowości - nawet najnowsze dzieło Pana Marcela, nową odmianę, jeszcze nie nazwaną, z rodzaju "czarnych" fuksji (na zdjęciu poniżej Katrien Michiels trzyma kwiat tej odmiany w rękach). Wyrażono też bez problemu zgodę na wykonanie przeze mnie kilku zdjęć.
   Pan Marcel Michiels jest znanym ogrodnikiem i twórcą kilkudziesięciu unikalnych odmian fuksji. Do niego należy autorstwo m.in. odmian serii "Marlea's ...."  z przepiękną "Marlea's Oui Oui".

   Ponieważ przyznałem się także do reprezentowania naszego Polskiego Stowarzyszenia Miłośników Fuksji - otrzymałem w prezencie dla biblioteki naszego Stowarzyszenia katalog fuksji (oraz drugi - pelargonii), oferowanych przez szkółkę.


katalog fuksji   Katalog fuksji, formatu A4, na 78 stronach zawiera spis wszystkich oferowanych odmian i gatunków fuksji. Numery katalogowe przekroczyły już liczbę 5500. Normalna cena tego katalogu na miejscu wynosi 4,00 €
Katrien Michiels

   Szkółka w Lier czynna jest przez cały rok, 7 dni w tygodniu, z następującymi wyjątkami: 1 styczeń, Wielkanoc, 15 sierpnia, 1 listopada, 11 listopada i 25 grudnia.
Najlepiej jednak zakupy robić w lutym-kwietniu, aby cieszyć się w ogrodzie już pięknie rozrośniętymi, wymarzonymi odmianami fuksji przez cały sezon - od ostatnich do pierwszych przymrozków
Cena każdej sadzonki w doniczce 10x10x11 cm w 2004 r. wynosiła 1,10 € (czyli ok. 5 zł.) - co jest ceną jak najbardziej umiarkowaną i porównywalną do naszych zwykłych cen sklepowych za sadzonkę (tydzień wcześniej kupiłem w Warszawie parę typowych, jak zwykle bezimiennych, fuksji w jakimś hipermarkecie właśnie po 5 zł za małą doniczkę). W 2005 cena sadzonki to 1,25 €, czyli znowu ok. 5 zł.

mapa    Po dwugodzinnym, pełnym miłych wrażeń, pobycie w gospodarstwie Państwa Michiels, bogatszy o tuzin kolejnych botanicznych gatunków fuksji do mojej kolekcji oraz jeszcze jeden tuzin od dawna wymarzonych odmian ogrodowych, ruszyłem w drogę powrotną do Warszawy.

P.S. Sadzonki 12-godzinną podróż samochodem Lier-Warszawa (1300 km) przebyły w doskonałej kondycji, nie tracąc nic ze swojej urody i witalności.
   W Lier byłem pierwszy raz ale na pewno nie ostatni. Każdemu polecam odwiedziny w tej szkółce. Wspaniałe wrażenia i nieograniczona możliwość wzbogacenia swoich kolekcji fuksji - gwarantowane !

Strona główna Strona gatunki