Gatunki botaniczne fuksji


F. pilaloensis
Foto: ze stron Fuchsia Research International

Fuchsia pilaloensis

Sekcja Hemsleyella


Pierwszy opis: Paul E. Berry opublikowany w: Annals of the Missouri Botanical Garden 72: 244. 1985.

Występowanie: Ekwador
Endemiczny gatunek znany tylko z lasu mglistego, rosnącego ponad miasteczkiem Pilaló, w prowincji Cotopaxi w Ekwadorze

Wys. występowania: 2400 - 3150 m.n.p.m.


Pokrój: naziemny krzew o wysokości 0,5-1 m lub liana albo epifit drzewny z długimi, zwieszającymi się gałęziami o wysokości do 8 m; czasami wytwarz bulwy korzeniowe, częściej są to pogrubione łodygi o średnicy 10-20 mm. Młode gałęzie o przekroju cylindrycznym, w kolorze bladopurpurowej zieleni, gęsto pokryte włoskami, o grubości 2-4 mm; starsze gałęzie czerwono-purpurowe, z mocno złuszczającą się korą.

Liście: zwykle skrętoległe, czasami naprzeciwległe albo prawie naprzeciwległe, płaskie, wąskojajowate, o długości 40-120 mm i szerokości 25-54 mm, brzegi liścia często niejednakowe po obu stronach, wierzchołek ostry, podstawa ostro zakończona do zaokrąglonej, prawie gładki do rzadko owłosionego na górnej powierzchni, z włoskami wzdłuż nerwów i brzegów na spodniej; liść prawie całobrzegi do ząbkowanego, 6-9 żyłek drugorzędowych po obu stronach zyłki środkowej. Ogonki pokryte meszkiem, długie na 15-38 mm. Przylistki nitkowate, ok. 2 mm długości i 0,2-0,4 mm szerokości, odpadające.

F. pilaloensis
F. pilaloensis- kwitnąca gałąź
Rysunek z Annals of the Missouri Botanical Garden 72: 245. 1985.

Kwiaty: bywa mało lub dużo, grupują się blisko czubków gałęzi albo w kątach bocznych gałęzi, czasami otoczone przez zredukowane liście. Szypułki owłosione, zwykle różowe, o długości 15-22 mm, zalążnia cylindryczna, o długości 5-7 mm i szerokości ok. 2 mm, koloru bladopurpurowego, pokryta meszkiem, rurka kwiatowa wąsko-lejkowata, o długości 44-53 mm i szerokości 3-4,5 mm, bulwiasta w podstawie, zwężająca się do 2-3 mm szerokości w dolnej 1/3 długości i stopniowo poszerzająca się dalej do 6-10 mm szerokości przy końcu, na zewnątrz gęsto owwłosiona, wewnątrz owłosiona w dolnej 1/3 części, działki kielicha wąskojajowate, o długości 13-20 mm i szerokości 7-8 mm, wierzchołek ostro zakończony, złączone w podstawie 4-7 mm, płatki silnie rozpościerające się w pełni kwitnienia. Rurka bladoróżowa, działki białawe do bladoróżowych, czasami zielonkawe w pąku. Nektarnik zielonopurpurowy, błyszczący, o wysokości 3-4 mm, nitki pręcików bladozielone, nadległe działkom kielicha o długości 12-15 mm, pozostałe o długości 7-9 mm, pylniki wydłużone, żółte, 3-4 mm długie, 2,5-3 mm szerokie, szyjka bladoróżowa, w dolnej połowie gęsto pokryta włoskami skierowanymi w dół, znamię kuliste, zielone, ok. 2 mm długości i 2-2,5 mm szerokości, nieznacznie 4 - dzielne w wierzchołku.

F. pilaloensis
F. pilaloensis w naturalnym środowisku
Zdjęcie z Tropicos.org. Missouri Botanical Garden. http://www.tropicos.org,
fotograf: David A. Neill, licencja Creative Commons CC-BY-SA.

Owoce: Jagoda czterokanciasta przed dojrzałością, wydłużona, brodawkowata, purpurowa; dojrzałe jagody nie zostały opisane.

Znaczenie nazwy: nazwa przyjęta od nazwy miasteczka Pilaló w Andach Ekwadorskich, w okolicach którego ta fuksja występuje.

Uwagi: kwitnie w czerwcu i lipcu.

F. pilaloensis jest endemiczną rośliną, występującą w pojedyńczej populacji. Jest opisywana jako lokalnie bardzo rzadka.

W 1997 roku została wpisana na światową Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych Wyginięciem IUCN (The IUCN Red List of Threatened Species™). Powodem jest degradacja jej środowiska naturalnego, co dla pojedyńczej populacji jest szczególnie groźne.
W Ekwadorze nie prowadzi się żadnych działań zwiazanych z ochroną tej fuksji.


Strona gatunki Powrót do poprzedniej strony