Gatunki botaniczne fuksji


F. mezae
Nie posiadam fotografii F.mezae.
Rysunek na podstawie opisu.

Fuchsia mezae

Sekcja Hemsleyella


Pierwszy opis : Paul E. Berry & Elizabeth Hermsen
opublikowany w: Novon 9(4): 480, f. 2. 1999.

Występowanie : Peru.
Endemiczny gatunek, znany tylko z jednego krzewu, odnalezionego w dniu 4.10.1965 przez Irene Meza w okolicach wioski Utao w regionie Huánuco w Peru. Krzew, będący w początkowym okresie wegetacji na początku października, z nie w pełni rozwiniętymi liśćmi i kwiatami, rósł na brzegu strumienia na wysokości 2430 m.n.p.m.

Wys. występowania : 2430 m.n.p.m.


Pokrój : krzew o wysokości ok. 0,5 m, łodygi wznoszące się, przeważnie bezlistne, o średnicy do 5 mm, dolne międzywęźla o długości 5-6 cm, ślady po odpadniętych liściach naprzeciwległe albo potrójne; młode pąki liści i kwiatów w końcach krótkich, bocznych gałązek o długości 1,5-4 cm.

Liście: głównie naprzeciwległe, młode rozwijające się blaszki liściowe gęsto pokryte włoskami z ą wzniesionych, białawych trichom o długości 0,5-0,7 mm, liście jajowate o długości 2-4 cm i szerokości 1,5-2 cm, z 7 do 9 parami drugorzędowych żyłek, gęsto owłosione na spodniej stronie, rzadko owłosione na górnej powierzchni, brzegi gruczołowe - ząbkowane; ogonki liściowe o długości 7-14 mm; przylistki brązowiejące, trójkątne, o długości 1 mm i szerokości 1 mm.

Kwiaty: wyrastające z pachwin liści, widziane przed kwitnieniem, szypułki długie na 15-20 mm, duży kwiat z rurką kwiatową o długości 40 mm, o szerokości 2-2.5 mm w nasadzie, stopniowo rozszerzającej się do ok. 5 mm w nasadzie działek kielicha, różowe i owłosione na zewnątrz, wewnątrz 3 mm nektaria w podstawie rurki, działki kielicha o długości 10-13 mm, zrośnięte od podstawy do 1/2 - 1/3 długości, zielone w drugiej połowie i szersze niż kwiatowa rurka, działki kielicha szerokie, ostro zakończone w wierzchołku, ok. 4 mm szerokości w ich najszerszym miejscu, brak płatków korony, pręcików 8, nitki pręcików nadległych działkom kielicha mają długość ok. 10 mm, pozostałe mają długość ok. 6 mm, pylniki wydłużone, 3 mm długie, 1,5 mm szerokie, zalążnia słupka wąskocylindryczna, 8-9 mm długa, szyjka słupka owłosiona w dole do 1/3 długości, znamię słupka buławopodobne, 2 mm długie, 1,5 mm szerokie.

Owoce: nie widziano.

Znaczenie nazwy: od nazwiska swojego znalazcy, pani Irene Meza z Peru.

Uwagi: fuksja ta zaczyna wypuszczać liście i kwiaty na początku października. Fuksja ta jest najbardziej podobna do F. tunariensis. Różni się od tej fuksji dłuższymi i sztywniejszymi włoskami, węższymi rurką kwiatową i działkami kielicha i bardziej wzniesionym pokrojem.


Fuchsia mezae - A. - Pokrój. B. - Młoda blaszka liściowa z detalami brzegu liścia. C. - Nierozwinięty kwiat (z lewej) i pionowy przekrój (z prawej) pąka w późnej fazie przed zakwitnienięciem. D. - Szczególy działek kielicha i pręcików w każdej z ich dwóch postaci (uwaga: brak płatków korony). E. - Szczegóły nektarnika wewnątrz tuby kwiatowej.
Rysunek z Novon 9(4): 480, f. 2. 1999.



Strona gatunki Powrót do poprzedniej strony